Profile

Background, Education and Training

Grew up in Galloway area of South West Scotland

Douglas Ewart High School, Newton Stewart, Wigtownshire, 1969-1975

B.Sc. (Hons.) Chemistry First Class, University of Edinburgh, 1975-1979

Ph.D. University of Edinburgh, 1979-1982 with Dr Ian Gosney and Professor J.I.G. Cadogan "The preparation and pyrolysis of some cyclic sulphones"

Postdoctoral: Fulbright Scholarship, Colorado State University, 1982-1984 with Professor A.I. Meyers "Asymmetric synthesis using chiral bicyclic lactams" and "Asymmetric total synthesis of (-)-steganone by oxazoline mediated biaryl coupling"


Previous Roles

Royal Society Warren Research Fellow, University of St Andrews, 1984-1989

School of Chemistry Safety Coordinator, 1985-2003

Tayside Local Section, RSC, Committee Member 1986-90, Vice-Chairman 1990-91, Chairman 1991-94

Sabbatical, University of Texas at Austin with Professor A.H. Cowley, 1994

Lecturer in Organic Chemistry 1989-1997

Elected to International Advisory Committee, International Society for Heterocyclic Chemistry 1997-99

Teaching Fellowship, University of Hong Kong, Jan-Feb 1999

Visiting Professor, Kuwait University, Jan-Feb 2002

Chairman, University Health and Safety Committee, 2001-2003

Associate Editor, Current Organic Synthesis, 2003-09

Volume Editor, Comprehensive Heterocyclic Chemistry, 3rd Edn. Volume 8, published 2008 (934p)

Visiting Professor, University of the West Indies, St Augustine, Trinidad and Tobago, August 2012

Director of Teaching, School of Chemistry Feb 2004-Jan 2014

Examinations Officer, School of Chemistry, Feb 2014-Aug 2016

Tayside Local Section, RSC, Chairman 2011-2017

Elected to International Advisory Committee, International Society of Heterocyclic Chemistry, 2011-2017

Senior Lecturer in Organic Chemistry 1997-2018

School of Chemistry Safety Coordinator, 2016-2021


Current Roles

University Chemical Hazards Adviser since 1990

Volume Editor, Science of Synthesis Updates, Volume 13 since 2010

Elected Publicity Chair, International Society of Heterocyclic Chemistry since 2018

Reader in Organic Chemistry since 2018

Volume Editor, Comprehensive Heterocyclic Chemistry, 4th Edn., Volume 4, 2018-2021

Editorial Board Member, Molbank, 2018-2021